Jak przygotować się do zdjęć ślubnych?

 
IMG_4450.jpg

WSTĘP

Kochani!
Dzień Waszego ślubu jest prawdopodobnie najbardziej stresującym wydarzeniem w Waszym życiu dlatego przygotowałam dla Was mini poradnik, o czym warto pamiętać by Wasze zdjęcia ślubne były jeszcze piękniejsze. Oto kilka najważniejszych wskazówek, które ułatwią mi pracę i pozwolą zrobić jeszcze lepsze fotografie.

KROK 1 - sesja narzeczeńska

Do mojej obecności z aparatem możecie przyzwyczaić się podczas sesji narzeczeńskiej, którą wykonamy najlepiej kilka miesięcy przed ślubem. To czas by sprawdzić jak pracuję, oraz jak Wy powinniście zachowywać się przed obiektywem. Uwielbiam naturalne kadry i emocje, dlatego będę starała się Wam pomóc by nie pozować - pokażę za to co zrobić byście poczuli się swobodnie przed moim obiektywem. 

 
IMG_3717.jpg

Krok 2 - Przygotowania do ślubu

Posprzątajcie miejsce, w którym będziecie się przygotowywać oraz wyeksponujcie ulubione przedmioty. Ulubione wspólne fotografie, książki, czy coś, co jest dla Was ważne i stanowi element sentymentalny - ustawcie je w widocznym dla mnie miejscu. Bardzo dobrym pomysłem jest również przygotowywanie się w pokoju hotelowym, lub specjalnie wynajętym miejscu (albo w Waszym ogrodzie!). Nie neguję Waszych wyborów co do miejsc ale pamiętajcie o zasadzie less is more, która idealnie pokazuje, że często w domach naszych rodziców mamy zbyt wiele elementów, które mogą wprowadzić nieporządek na fotografiach. 

IMG_3708.jpg

Wspólnie przekonajcie najbliższych, którzy będą Wam towarzyszyć podczas przygotowań, że fotograf nie gryzie ;-) Im więcej osób bierze udział w przygotowaniach tym ciekawsze fotografie mogą powstać.

IMG_3730.jpg

Krok 3 - Ceremonia w kościele, urzędzie lub w plenerze

Wchodząc do kościoła, czy urzędu - patrzcie przed siebie, nie pod nogi. Uśmiechajcie się do gości, idźcie wolno i pozwólcie by zaproszona rodzina i przyjaciele mogli się na Was napatrzeć. 

Przekonajcie też najbliższych by usiedli w pierwszych rzędach. Goście często “uciekają”, a puste ławki czy krzesła wyglądają tak, jakby połowa zaproszonych osób nie przyszła na Wasz ślub... Zadbajcie też o świadków! Nie sadzajcie ich bezpośrednio za Wami, ale poproście by ich krzesła były bardziej rozsunięte - by byli również widoczni podczas ceremonii.

Podczas ceremonii - skupiajcie się na sobie. Zapomnijcie, że jestem w pobliżu, nie bójcie się okazywać sobie czułości. Uśmiech, mrugnięcie oczkiem - uwielbiam chwytać takie momenty! Pamiętajcie też, żeby trzymać się za ręce, a gdy pani młoda uroni łzę - pan młody nie musi obawiać się, by ją strącić palcem. 

Przysięgę powtarzajcie patrząc sobie w oczy, a obrączki zakładajcie powoli! Najlepiej gdy skończycie mówić przysięgę, a ksiądz cofnie spod Waszych ust mikrofon. Rozkoszujcie się tą chwilą i dajcie się wykazać fotografowi - by zdążyć złapać ten moment. Po przysiędze nie krępujcie się również pocałować! :) 

panna młoda:

Przygotuj sukienkę i zawieś ją na ładnym wieszaku - wisząca w tle sprawi, że będziemy mieć ją blisko - a ja będę mogła powiesić ją w dowolnym miejscu (i taaaak! będzie to drzewo jeśli macie je w ogrodzie!). Pamiętaj, że na zdjęciach szlafrok i pidżama w misie nie zawsze dobrze wyglądają, więc lepiej załóż coś delikatnego i kobiecego - najlepiej w jasnych lub pudrowych kolorach. Wszystkie dodatki przygotuj w widocznym miejscu (biżuteria, bukiet czy zaproszenie ślubne). Pamiętaj, że lubię tworzyć kompozycje z tych przedmiotów i chętnie je ułożę w odpowiednim miejscu by wyszły idealnie na zdjęciach detali.
Wybierając wizażystkę warto zwrócić uwagę jak prezentują się jej narzędzia pracy - czy są czyste, mają nieuszkodzone opakowania - wtedy mogę ładnie je ułożyć i działać dalej.

Pamiętaj też, żeby przygotować i wyczyścić lustro, w którym możesz się przejrzeć po wykonaniu makijażu (nie musi być duże). 

katarzynapyrchala_com__2572.jpg

Pan Młody:

Jeżeli nie masz dużej wprawy w goleniu - zrób to wieczorem - dzień przed ślubem. Podrażniona i zacięta skóra nie wygląda dobrze na zdjęciach. Możesz również wybrać się tego dnia do barbera - chętnie będę towarzyszyć Ci również tam.

Przygotuj obrączki, spinki oraz inne dodatki (buty, butonierkę, muchę czy krawat). Twoje przygotowania trwają o wiele krócej, jednak pamiętaj, że poświęcam Ci tyle samo uwagi, co Twojej przyszłej żonie tego dnia.

katarzynapyrchala_com__2776.jpg
 

Wyjście z kościoła - aby uniknąć krzywej miny podczas rzucania płatkami kwiatów - stańcie w progu drzwi i pocałujcie się. Wtedy efekt będzie o wiele ciekawszy. Dlaczego piszę o płatkach kwiatów? Ponieważ nie chciałabym by ktoś sypał Was tylko ryżem, który na fotografiach wygląda jak deszcz ;-) Możecie spróbować też baniek mydlanych lub tub samo strzelających z confetti lub papierowymi motylami. 

W przypadku ślubów plenerowych - postawcie na pełną swobodę i naturalność. Na pewno będzie pięknie! :)

katarzynapyrchala_com_bw__2165.jpg
 

Krok 4 - Krótki plener w dniu ślubu

Staram się by podczas ślubu znaleźć czas na krótką, 20 minutową sesję. Chwila Waszej nieobecności nie będzie nietaktem np. po pierwszym tańcu, a Wy będziecie mieć piękne, pełne emocji portrety z wykorzystaniem ślubnych detali - z oryginalną fryzurą, makijażem, świeżym bukietem kwiatów, czy wiankiem. Pamiętajcie, że te emocje, które towarzyszą Wam wtedy - nie powtórzą się podczas sesji w innym dniu i warto je zatrzymać na zdjęciach.

 

Krok 5 - Zdjęcia na weselu

Jedyną wskazówką dla Was to prośba, by pierwszy taniec trwał dłużej niż pół minuty - wiele par idzie na łatwiznę i po przetańczeniu kilkudziesięciu sekund zaprasza gości na pakiet, a ja nie mam wtedy szans by zrobić Wam idealne zdjęcie.

Dodatkowo możecie wcześniej wspomnieć obsłudze sali, by napoje serwowali w szklanych naczyniach - plastikowe butelki psują efektownie udekorowane stoły.

Pamiętajcie by być sobą i dużo się uśmiechać! A na pewno będzie pięknie!

katarzynapyrchala_com_bw__2231.jpg
katarzynapyrchala_com_bw__2225.jpg
 
 
 
katarzynapyrchala_com_bw__2152.jpg
 
katarzynapyrchala_com_bw__2161.jpg
 
katarzynapyrchala_com_bw__2174.jpg
 
katarzynapyrchala_com_bw__2186.jpg